„Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób”
Lew Tołstoj „Anna Karenina”
W ciągu minionego ćwierćwiecza w znaczącym stopniu wzrósł odsetek rozwodów, a co z tym idzie rodziców samotnie wychowujących dzieci. Coraz więcej dzieci rodzi się w związkach pozamałżeńskich. Wzrasta również odsetek dzieci i młodzieży zagrożonej depresją, zaburzeniami odżywiania, uzależnionej od substancji psychoaktywnych. Pogorszyły się wyniki osiągane przez uczniów w testach kompetencji, a coraz więcej dzieci narażonych jest na przemoc ze strony rówieśników. Przy tym wszystkim dzieci przeciętnie spędzają nawet do siedmiu godzin dziennie przed telewizorem czy komputerem, a jedynie kilkanaście minut z ojcem...
Wraz ze zmianami, jakie zaszły w naszym społeczeństwie pojawiły się nowe wyzwania, z jakimi musi zmierzyć się obecne pokolenie rodziców. Jak wynika z pierwszego ogólnopolskiego badania poziomu kompetencji wychowawczych, jedynie 8% rodziców ma wystarczającą wiedzę i umiejętności potrzebne do wychowania dziecka. Niskie oceny uzyskane przez uczestników badania nie są wynikiem ich złej woli, czy celowego działania, a bardziej braku odpowiednich kompetencji. Rodzicom zaabsorbowanym obowiązkami zawodowymi, zagubionym w świecie, w którym wsparcie w postaci wielopokoleniowej rodziny jest rzadkością, brakuje pomysłów, narzędzi i wiedzy, jak należy postępować w stosunku do młodego człowieka. Jak postępować, żeby budować z dzieckiem dobrą i trwałą więź, opartą na wzajemnym szacunku, zrozumieniu, zaufaniu i bliskości, na jasnym systemie wartości. Jak radzić sobie z sytuacjami trudnymi.
Istnieją pewne fundamentalne zasady, które rządzą wszystkimi oddziaływaniami międzyludzkimi. Musimy postępować zgodnie z tymi zasadami, jeśli chcemy, aby nasze życie miało odpowiednią jakość. Samo pragnienie stworzenia silnej i stabilnej rodziny w dzisiejszych czasach już nie wystarczy, podobnie jak same dobre pomysły. Współcześni rodzice potrzebują nowej mentalności i nowych umiejętności. Każdemu zdarza się popełniać błędy - również w wychowaniu. Z drugiej strony dzieci mają prawo do odpowiedzialnych rodziców. Rodziców, którzy potrafią przyznać, że popełnili błąd, że nie mają wystarczającej wiedzy i umiejętności. Rodziców, którzy poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz dążą do zmian, nawet jeśli te zmiany musi w pierwszej kolejności zacząć od samego siebie.
Wszystkich rodziców, którzy pragną doskonalić swoje umiejętności wychowawcze, chcą polepszyć swoje relacje z dziećmi poprzez zdobywanie nowych umiejętności i pracę nad sobą zapraszam na spotkania psychoedukacyjne dla rodziców i przyszłych rodziców. Pierwsze zajęcia już w lutym w Akademi Aktywnego Rozwoju 'Przystanek Mozaika', ul. Koziorożca 29B, Gdańsk Osowa. Więcej informacji na stronie: www.osmydzientygodnia.pl i pod nr telefonu 608 433 340.
Covey S. R. „ 7 nawyków szczęśliwej rodziny”, Rebis Dom Wydawniczy, Poznań 2007